Jej stworzenie było efektem powołania do życia Skandynawskiej Unii Monetarnej. Unia rozwiązana została po I wojnie światowej, ale wszystkie wymienione państwa zdecydowały, że obowiązującą u nich jednostką walutową będzie właśnie korona. Jeśli twoim celem jest Dania, waluta tam obowiązująca – korona duńska – powinna trafić do twojego portfela. Sprawdź, jakie są najnowsze kursy, a także jak wyglądają kwestie kupna/sprzedaży, a także ewentualnych zakupów na terenie Danii. Minimalna kwota wymiany korony duńskiej to 100 jednostek. Korona duńska została wprowadzona do obiegu w 1873 roku.
Korona duńska od lat wygląda okazale, a modyfikacje wprowadzane są regularnie. W przypadku banknotów ostatnio zapoczątkowaną serią są duńskie mosty/zabytki archeologiczne z duńskich muzeów. Jako przykład można podać ten o nominale 50 koron (most nad cieśniną Salling), 100 koron czy 500 koron (Most Królowej Aleksandry). W przypadku monet oprócz tych o szczególnych wzorach, dostępnych w powszechnym obiegu, nie można zapomnieć o srebrnych monetach kolekcjonerskich. W roku 2006 Grenlandia zaoferowała chęć wyemitowania własnych banknotów korony duńskiej. Jednak z powodu zbyt wysokich kosztów emisji to autonomiczne terytorium definitywnie wycofało się z pomysłu.
Korsmønter lub „monety krzyżowe” były bite przez Haralda Bluetootha pod koniec X wieku. Korona duńska była powszechnie oparta na standardzie srebra i złota. Jej wartość regulowano w sposób zapewniający monarsze i państwu określony dochód. Używane w średniowieczu złote korony zastąpiono talarami duńskimi.
Hurtowe kursy walut
Z kolei w 1997 roku pojawiły się pieniądze z bardzo znanymi Duńczykami, m.in. Noblistą, fizykiem Nielsem Bohrem czy pisarką Karen Blixen. Co rzadkie w dzisiejszych czasach, monety o nominałach 1, 2 i 5 koron mają w środku okrągłe otwory. To ukłon w stronę dawnych czasów i zwyczaju, w ramach którego monety nawlekało się i nosiło na rzemyku. Najdrobniejszy nominał duńskiej waluty to moneta 50 öre. Korona jako środek płatniczy została wprowadzona w Danii w 1873 roku jako wynik stworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej.
Maksymalnie plus-minus 2,25% (co w praktyce wynosi 0,50%). Podstawy ku temu daje uczestnictwo Dani w mechanizmie ERM II, który upoważnia Narodowy Bank Danii do prowadzenia polityki monetarnej dostosowującej kursy krajowej waluty do tego parametru. Zachowanie pasma wahań korony duńskiej wobec euro w przedziale 2,25% wymaga od duńskiego banku centralnego regularnych interwencji walutowych, Decyzje finansowe korporacje, Finanse korporacyjne przy wykorzystaniu swoich rezerw państwowych. Ta silna relacja DKK z euro sprawia jednocześnie, że kurs korony duńskiej w znacznym stopniu zależy od kondycji największych gospodarek Starego Kontynentu. Stabilność kursu korony duńskiej wiąże się również z perspektywami rozwoju gospodarki krajowej. Korona duńska jest oficjalnym środkiem płatniczym w Danii oraz w jej terytoriach zależnych.
Ile zarabia się w Danii?
Zakres wynagrodzenia pracowników pracujących w Danii domyślnie mieści się w przedziale od 21 048,00 DKK (niskie wynagrodzenie, rzeczywiste wynagrodzenie pracowników może być jeszcze niższe) do 61 773,00 DKK (wysokie wynagrodzenie, rzeczywiste wynagrodzenie może być jeszcze wyższe).
Kurs korony duńskiej jest w pewnym stopniu zależny od wahań względem euro. DKK zapłacimy nie tylko w Danii, ale także na jej terenach zależnych, czyli Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Kurs duńskiej korony jest więc utrzymany na stabilnym poziomie.
Tabela skupu złota:
Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach monety korony duńskie są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane. Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś duńskie korony, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (od maja do połowy września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.
Gdzie żyje się najtaniej w Europie?
Bałkany cenowym rajem. Jeśli szukać tanich mieszkań w którejś ze stolic Europy, trzeba wybrać się na południe, a najlepiej na Bałkany. Aż połowa z 10 najtańszych stawek za 1m2 mieszkania poza centrum to stolice Kosowa, Albanii, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry.
Kurs korony duńskiej w NBP zmienia się każdego dnia roboczego. Aktualne notowania kursu korony duńskiej są mocno związane z kursem euro – jeżeli więc złoty osłabia się wobec europejskiej waluty, to traci także wobec korony duńskiej i odwrotnie. W latach 90 – tych 5 powodów (wymówek), dlaczego nie kobiety inwestują więcej oraz 2000 roku, w wyniku referendum, Duńczycy opowiedzieli się za zachowaniem dotychczasowej waluty. Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślają zalety obecnego systemu, w którym Dania utrzymuje dość sztywny kurs euro osiągający maksymalne odchylenie +/- 2,25% .
Notowania walut
Jeżeli wybierasz się do Danii, sprawdź przed wyjazdem, ile kosztuje korona duńska. Nowa waluta w naszym serwisie to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. Na stronie prezentujemy wykresy, które są aktualizowane co kilka minut i pokazują jak aktualnie kształtuje się cena DKK.
Pobyt na obszarze Danii bez posiadania dodatkowych dokumentów możliwy jest przez okres 3 miesięcy. Potrzebujemy plików cookie, abyśmy mogli ułatwić Ci odwiedzanie naszej witryny i korzystanie z naszych usług oraz w celu uzyskania informacji o sposobie korzystania z naszej witryny. Jest to konieczne, abyśmy mogli dostarczać spersonalizowane i aktualne treści.
Co z walutą Danii?
Narodową walutą Danii jest korona duńska ( 1 DKK = 0,603 ZŁ ). Chcąc wymienić walutę na miejscu, najlepszym miejscem na dokonanie takiej transakcji są banki, które czynne są od poniedziałku do środy oraz w piątek w godzinach 9:30 do 16:00, w czwartki natomiast są czynne do 18:30.
„bezpieczna przystań” (obok franka, jena czy złota), czyli waluta, charakteryzująca się jednym z najmniej zmiennych notowań na rynku walutowym. W 1873 roku Dania wraz z Norwegią i Szwecją zawarła Skandynawską Unię Monetarną, Waluty – Prognozy dotyczące kursów walut na rynku Forex wprowadzając wspólną walutę, tzw. Kraje te używały ją do 1914 roku, po czym zdecydowały się przyjąć własną walutę, chociaż każde z nich zachowało jej zasadniczą nazwę – korona, dodając drugi człon, oznaczający narodowość.
Korona szwedzka
Doszło do bankructwa skarbu duńskiego i konieczne było zastąpić stary pieniądz nowym, czego dokonano w 1813 roku. Nowy system oparto na rigsbankdalerze i korona była coraz rzadziej bita a jako główna waluta pojawiła się ponownie dopiero z chwilą utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej w 1873 roku. W tabelce w dolnej części znajduje się aktualny kurs Korony duńskiej obowiązujący w naszej placówce na ulicy Stawowej w Katowicach. Cena ustalana jest na podstawie aktualnych stawek na giełdzie walutowej i może się zmieniać co klika minut.
Jest to jednocześnie oficjalny środek płatniczy na terytoriach zależnych Danii, a więc na Wyspach Owczych i Grenlandii. Nie można nie podkreślić faktu, że Dania jest jednym z tych państw Unii Europejskiej, które są zwolnione z obowiązku wprowadzenia u siebie waluty euro. Potwierdziło to referendum z 2000 roku, które zakończyło jakiekolwiek wątpliwości czy hipotetyczne plany. Kurs kupna i sprzedaży korony duńskiej w naszym lokalu. Korona duńska jest środkiem płatniczym nieprzerwanie od 1873 roku.
Korona norweska
100 koron duńskich rewers – przedstawia sztylet o długości 29,5 cm, który został znaleziony około 1867 roku na wyspie Fænø w Małym Bełcie naprzeciw półwyspu Hindsgavl. 1000 koron duńskich rewers – Słoneczny Rydwan został znaleziony we wrześniu 1902 roku, kiedy po raz pierwszy zaorano Torndholm Bag w północno-zachodniej Zelandii. Został wykonany we wczesnej epoce brązu około 1400 roku pne. 500 koron duńskich rewers – wiadro z brązu z Keldby na wyspie Møn zostało odkopane przez pług w pobliżu Trehøje w okresie przed 1826 r. Prawdopodobnie zostało wykonane w IV lub na początku III wieku pne. Banknoty można wymienić w banku i kantorze wymiany walut.
1000 koron – różowy banknot, przedstawiający na awersie most przez Wielki Bełt, łączący Zelandię z Fionią, a na rewersie brązowy wóz słoneczny z Trundholm. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz tutaj. Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie. Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Druga waluta dla sprzedaży). Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Pierwsza waluta dla sprzedaży). Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie adresu mailowego na wysyłanie kodu rabatowego, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Zmiana waluty nie nastąpiła w Danii w związku z wprowadzeniem strefy euro.
Zawierała wtedy 2.73 gramów czystego złota i w przeliczeniu na srebrne pieniądze wyceniana była na 1 i 1/4 duńskiego talara lub 5 duńskich marek.
Wykres, odświeżany co 5 minut, przedstawia bieżący oraz historyczny kurs korony duńskiej, prezentowany w odstępach 15-sto sekundowych.
W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.
Kraj ten został zwolniony z obowiązku zamiany korony duńskiej na walutę europejską na mocy traktatu Maastricht. Już w średniowieczu Duńczycy posługiwali się złotymi koronami. Następnie dominowały duńskie talary, aż w 1873 roku Dania wraz z innymi państwami Skandynawii zawarły unię monetarną, wprowadzając wspólną walutę – koronę.
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę. Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.
Z uwagi na powiązanie DKK z europejską walutą, warto w tym miejscu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w Danii można płacić euro? Jak najbardziej, ale w związku z tym, że korony duńskie na PLN można wymienić dość łatwo, dla turystów z Polski nie ma to większego znaczenia. Interesują Cię aktualne kursy walut i cena korony duńskiej? Poniżej przedstawiamy aktualne notowania korony duńskiej w naszym kantorze internetowym. W języku duńskim korona nazywa się „krone”, a w liczbie mnogiej – „kroner”.
Oficjalnym środkiem płatniczym Danii korona duńska stała się w 1873 roku po zawarciu Skandynawskiej Unii Walutowej. Poza Danią, znalazły się w niej Szwecja oraz Norwegia. Rozpad Unii nastąpił po pierwszej wojnie światowej, jednak państwa tworzące Unię postanowiły zachować główną nazwę „korona” w swoich narodowych walutach. – rok wprowadzenia korony duńskiej jako środek płatniczy. Powstała w wyniku zawiązania się Skandynawskiej Unii Monetarnej ze Szwecją, do której przyłączyła się także Norwegia.